Talent show

Talent show

Talent show

Jedną z bardzo dzisiaj popularnych rodzajów programów, jakie w zasadzie są spektakularnymi wręcz przedsięwzięciami, coraz częściej szokującymi, zaskakującymi, wyjątkowo intrygującymi oraz wciągającymi po same uszy są programy typu talent show. Okazują się one znakomitym wariantem programu rozrywkowego, który w Polsce jest już od dłuższego czasu jako jeden ze stałych elementów rozkładówki tygodniowej każdej wziętej stacji telewizyjnej. Bez talent show żaden kanał telewizyjny nie przetrwałby sezonu. Stacje biją się między sobą o wzrost oglądalności, o to, aby przytrzymać widza przy sobie i zniechęcić do wyboru innych programów emitowanych w tym samym czasie. Dlatego też talent show z nieprzewidywanymi zwrotami akcji są tak bardzo teraz na topie, będąc idealnym wręcz „narzędziem” do promocji stacji, przyciągnięcia tabunów widzów i zwiększenia w dynamiczny, błyskawiczny sposób słupków oglądalności.

Musimy wiedzieć, że talent show dotarł do naszego kraju oczywiście z Zachodu, jak zresztą większość nowości docierających do nas w obszarze rozwoju mediów. Programy muzyczne, rozrywkowe, telewizyjne czy nawet internetowe na kanałach telewizji internetowej bardzo często występowały już dawien dawno w Stanach Zjednoczonych, gdzie stanowią podstawę rozwoju gigantycznych biznesów. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że tę strukturę programową przejęły też sukcesywnie i bardzo szybko inne kraje, wykupując licencje na prowadzenie danych programów pod popularnym szyldem i nazwą. Niemniej jednak w Polsce przez lata taka forma rozrywki nie była znana. Pierwszym większym boomem i ogromnym sukcesem telewizyjnym stał się program Big Brother, który był formą reality show, później program Bar, i w zasadzie to one zapoczątkowały niestandardowe jak wówczas formy rozrywkowe.

Z reality show natomiast bardzo szybko stacje telewizyjne polskie „odgapiły” od zagranicznych kanałów i gigantów medialnych struktury i formuły programów typu talent show. Dlatego też zaczęły powstawać tak modne dzisiaj formy programów jak różne formaty rozrywkowe o charakterze muzycznym w większości, ale też taneczne, a nawet sportowe oraz kulinarne. Do tego mowa także o programach takich jak na przykład Mam talent, który jest formułą mieszaną – zjawiają się uczestnicy posiadający nie jeden, konkretnego typu rodzaj talentu, ale wielorakie i to z nich się wybiera najlepszych, najbardziej ciekawych kandydatów.

Talent show jest to kopalnia olbrzymich dochodów. Jest to też najbardziej popularna grupa programów emitowanych współcześnie w telewizji. Warto wiedzieć, że jest to taki typ programów, który uchodzi za popularny za sprawą nie tylko bardzo zawadiackiego, żartobliwego czy też ostrego jak brzytwa jury, ale głównie nieobliczalności uczestników. Na scenę wychodzą osoby wcześniej raczej nie mające żadnego kontaktu z telewizją i takimi programami, zupełni laicy, amatorzy, zatem można się po nich spodziewać naprawdę wszystkiego, a to ludzi ciekawi.

Programy te zazwyczaj mają podobny schemat ich przebiegu. Zaczyna się od tego, że prowadzone są castingi, za pośrednictwem których wyłapywane są odpowiednie grupy osób, jakie przechodzą ze swoim talentem wyróżniającym je spośród innych kandydatów. To sprawia, że idą do następnego etapu, gdzie bardzo często muszą intensywnie ćwiczyć na przykład pod okiem ekspertów zatrudnionych przez realizatorów programu. Pozwala to przede wszystkim na bycie uczestników, a także nauczenie ich i wykorzystanie ich potencjału. Warto również wspomnieć o tym, że w jury takiego typu talent show zasiadają rozmaici celebryci, a to dodatkowo przyciąga uwag ę widzów. W naszym kraju jako pierwszy talent show uznaje się kultową już i prowadzoną po dziś dzień Szansę na sukces, skąd zrodziło się cała masa współczesnych polskich, cenionych bardzo artystów.

napisane przez: